';

تصاویر در طراحی وب چقدر تاثیر گذار هستند؟

تصاویر در طراحی وب چقدر تاثیر گذار هستند؟

استانداردهای وب همزمان با نیاز ما به وب روز به روز تغییر می‌کنند و انتظارات ما را نسبت به وب سایت تغییر می‌دهند. ما به دنبال این هستیم که خیلی سریع به اطلاعات دسترسی داشته باشیم، معاشرت کنیم، سرگرم شویم و می‌خواهیم همه موارد گفته شده در سطح شخصی اتفاق بیفتد. نکته اصلی در طراحی وب سایت‌های کارآمد، جذاب و شخصی استفاده از طیف گسترده‌ای از عکس‌ها و رسانه‌های جذاب است. بنابراین این موضوع نقش تصاویر در طراحی وب را مهم‌تر جلوه می‌دهد.

منظور ما چه نوع رسانه‌ای است؟

اساسا از هر چیزی می‌توانید در وب سایت خود برای انتقال پیام از قبیل فیلم، صدا، گرافیک یا تصاویر استفاده کنید. درحالیکه هر یک از این موارد گفته شده می‌تواند به بهبود تجربه کاربر کمک کند. رسانه‌ای که شما انتخاب می‌کنید باید برای همه جامعه هدف شما با تمام انتظارات، توانایی‌ها و محدودیت‌های آن‌ها مناسب باشد. همچنین دستگاه‌هایی را که افراد برای دسترسی به سایت شما و محدودیت های فنی موجود که ممکن است کاربران با آن روبرو شوند را نیز در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، فیلم‌ها می‌تواند یک روش عالی برای جذب بازدیدکنندگان شما باشند. با این حال، ممکن است دستگاه‌های آن‌ها شرایط فنی لازم برای تماشای فیلم را برآورده نکند. در مورد صدا هم همین موضوع صدق می کند. تصور کنید که شما یک فایل صوتی بسیار آموزنده را در سایت خود ارائه می‌دهید. افرادی که در دفتر خود تنها نیستند یا کسانی که به هدفون خود دسترسی ندارند به احتمال زیاد به آن گوش نمی‌دهند.

در حال حاضر بیایید روی رسانه‌ای متمرکز شویم که همواره در تلاش برای تقویت تجربه کاربر بوده است: بله نقش کلیدی تصاویر در طراحی وب

 

10 پیشنهادی که به شما کمک می‌کند تا از تصاویر در طراحی وب نهایت استفاده را ببرید!

مردم تصاویر را بر متن ترجیح می‌دهند

همه ما عاشق تصاویر هستیم. یک وب سایت با طراحی زیبا، بدون عکس خسته کننده به نظر می‌رسد، همه ما سایت‌هایی را ترجیح می‌دهیم که از تصاویر جذابی استفاده کرده اند. چرا؟ دلایل زیادی وجود دارد که به این سوال پاسخ می‌دهند، چرا ما جذب تصاویر می‌شویم؟

به عنوان مثال، اطلاعات بصری بسیار مناسب هستند. به جای خواندن متن زیاد که زمان و تلاش زیادی را طلب می‌کند، ما به سرعت یک تصویر یا نمودار را اسکن می‌کنیم. سپس، تصاویر می‌توانند احساسات را برانگیخته و خاطراتی را در ذهن تداعی کنند که همین امر باعث جذابیت آن‌ها می‌شود. همچنین، بسیاری از افراد می‌توانند اطلاعات تصویری را بهتر به خاطر بسپارند، در واقع حافظه تصویری خوبی دارند اما غالبا به اشتراک گذاشتن مطالب نوشتاری آسان‌تر است. در آخر باید بگوییم تصاویر می‌توانند از موانع بسیاری که یک نوشته می‌تواند داشته باشد عبور کنند.

تصاویر در طراحی وب جلب توجه می‌کنند

تصاویر روشی آسان برای بهبود تجربه کاربر وب سایت شما است. 90 درصد از کل اطلاعاتی که درک می‌کنیم و به مغز ما منتقل می‌شود، بصری است. آن‌ها هنگام ارائه اطلاعات مهم می‌توانند از ارزش زیادی برخوردار باشند. همچنین عکس در طراحی وب یک محرک احساسی عالی هستند که می‌توانید آن‌ها را به کار بگیرید تا بازدیدکنندگان را به سمت سایت جذب کرده و آن‌ها را درگیر محتوای خود کنید.

لوگوها به کاربران برای جهت‌یابی کمک می‌کنند

تصویری که بیشتر در سایت می‌بینید لوگوی آن شرکت است. با شناخت روانشناسی رنگ در برندسازی و انتخاب لوگوی مناسب باعث تاثیر گذاری روی دیگران شوید. این لوگو یا تصاویر در طراحی وب نقش بسیار ویژه‌ای را ایفا می‌کند و دو کار را بهتر انجام می‌دهد. ابتدا، به بازدیدکنندگان کمک می‌کند تا یک وب سایت را شناسایی کنند و احساس امنیت بیشتری داشته باشند. دوم، وقتی لوگو شما در هر صفحه از سایت شما برای بازدیدکنندگان نمایش داده می‌شود، بازدیدکنندگان می‌توانند مطمئن باشند که هنوز سایت شما را ترک نکرده اند. سعی کنید هیچوقت جای لوگو را عوض نکنید. به خصوص وقتی مطالب متفاوتی را ارائه می‌دهید که به طرح‌هایی مختلف نیاز دارند، ارائه این عنصر شناختی بسیار ارزشمند است.

تصاویر بزرگ را در بالای صفحه محدود کنید

تصاویر به دلایل خیلی زیادی مهم هستند، اما در نظر داشته باشید که نباید بیش از حد آن‌ها را در اولویت قرار دهید. فضای بالایی صفحه‌تان جایی است که مردم بدون کاوش در سایت شما آن را می‌بینند و از اهمیت بالایی برخوردار است. البته نه به این دلیل که مردم مایل به اسکرول کردن در سایت شما نیستند، بلکه به دلیل اینکه این نقطه از سایت اولین بخشی است که افراد هنگام مراجعه به سایت شما می‌بینند و باید از آن عاقلانه استفاده کنید. اگر تصاویر شما نقش موثری در این راهنمایی دارند، پس آن‌ها را هر چه قدر که دوست دارید بزرگ کنید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها در دیده شدن محتوای مهم‌تر، آموزنده و جذاب شما خللی ایجاد نمی‌کنند.

تصاویر در طراحی سایت بهتر است اگر بزرگ هستند در بالای صفحه استفاده شوند

 از تصاویر معنی‌دار استفاده کنید

هنگام استفاده از تصاویر در طراحی وب سایت باید دلیل استفاده از تصاویر را بدانید. فقط برا خلاص شدن از فضای خالی سایت یا اینکه چون شنیده‌اید عکس گذاشتن برای سایت عالی است از عکس استفاده نکنید. برای هر تصویر در سایت خود باید به 2 سوال پاسخ دهید.

  • چرا آن تصویر را انتخاب کرده‌اید نه یک تصویر متفاوت را؟
  • چرا تصویر را آنجا قرار داده‌اید نه جای دیگری؟

اگر جواب هیچ یک از این دو سؤال را نمی‌دانید، باید یک دقیقه وقت بگذارید تا در مورد آن حسابی فکر کنید. به خاطر داشته باشید که فقط باید از تصاویری به هنگام طراحی سایتتان استفاده کنید که به نوعی از محتوای شما پشتیبانی کنند و متناسب با آن باشند. دلایل انتخاب آن تصاویر ممکن است این باشد که آن‌ها برخی از اطلاعات مربوطه را نشان می‌دهند، نکته‌ای که شما جای دیگری بیان می‌کنید را اثبات می‌کنند، یا به این دلیل که احساسی را منتقل می‌کنند که از پیام شما پشتیبانی می کند.

در تصاویر خود از افراد واقعی استفاده کنید

تصاویر انسانی روشی بسیار مؤثر برای جذب بازدیدکنندگان شما است. ما دوست داریم عناصر انسانی موجود در وب سایت‌ها را شناسایی کنیم. این باعث می‌شود احساس کنیم که نه تنها با یک وب سایت رمزگذاری شده در ارتباطیم، بلکه با انسان‌های دیگر هم در ارتباط هستیم. به خصوص چهره افراد دیگر توجه ما را جلب می‌کند و ما حتی ناخودآگاه از دید آن‌ها پیروی می‌کنیم. هنگامی که از عکس چهره افراد در طراحی خود استفاده می‌کنید، بررسی کنید که در کجای سایت توجه کاربران را جلب خواهد کرد. همچنین توجه داشته باشید که از عکس‌های مارک‌دار استفاده نکنید، بلکه از عکس‌هایی باکیفیت بالا استفاده کنید که واقعا با شخصیت سایت شما مطابقت دارند.

برای موثر واقع شدن تصاویر در طراحی وب سایتتان بهتر است که از تصاویر واقعی استفاده کنید

تصاویر پس زمینه فضای خاصی ایجاد می‌کنند

تصاویر پس زمینه روشی عالی برای ایجاد یک فضای منحصر به فرد در سایت شما هستند و می‌توانند به بازدیدکنندگان شما در کمترین زمان ماهیت سایت را نشان دهند. کار بعدی که باید انجام دهید این است که طرح خود را پیاده سازی کرده و آن را تست کنید تا مطمئن شوید که تاثیر مطلوبی را با قرار دادن تصاویر در طراحی وب سایت خود ایجاد کرده‌اید یا خیر. موردی که در مورد تصاویر وجود دارد این است که آن‌ها به راحتی می‌توانند باعث بدتر دیده شدن سایت شما شوند، برای مثال اگه هیچ تمایزی بین زمینه و محتوا نباشد این اتفاق برای شما می‌افتد. شما می‌توانید بسیاری از وب سایت‌ها را بررسی کنید و از آن‌ها الگوبرداری کنید.

اجازه ندهید که طراحی سایت شما شبیه بنر تبلیغاتی باشد

چیزی که باید از آن پرهیز کنید این است که استفاده از تصاویر در طراحی وب را به گونه‌ای اقرار آمیز انجام ندهید که سایت شما را مانند بنر تبلیغاتی جلوه دهد. مردم تبلیغات را دوست ندارند و سال هاست که یاد گرفته اند آنها را نادیده بگیرند. بنابراین هنگام قرار دادن تصاویر به عنوان بنر تبلیغاتی در قسمت بالای سایت یا در طرفین، احتمال اینکه کاربران به سادگی آن را نبینند بالاست. شما می توانید اصلا بنر تبلیغاتی نذارید و سایت خود را تمیز نگه دارید، یا می توانید شکل و موقعیت آنها را تغییر دهید تا آنها را بهتر در طراحی خود بگنجانید.

استفاده از عکس های قابل کلیک در طراحی وب سایت

استفاده از تصاویر به جای متن برای لینک ها به یک کار محبوب تبدیل شده است. به طور کلی، این کار بدی به نظر نمی‌رسد، به این علت که تصاویر از پتانسیل بیشتری برای جلب توجه برخوردار هستند و معمولا بزرگ‌تر دیده می‌شوند و کلیک بر روی آن‌ها راحت‌تر است. با این حال، متن جایگزین برای تصاویر انتخاب کنید. درحالیکه لینک‌های متن توصیفی هستند، بسیاری از تصاویر توضیحی ندارند و به همین دلیل نیاز به متن جایگزین دارند تا به مردم بگویند که به کجا لینک شده‌اند.

مطمئن شوید که تصاویر سایت شما را کند نمی‌کنند

تصاویر می‌توانند تاثیر زیادی در تجربه کاربری یک وب سایت داشته باشند. در عین حال، آن‌ها می‌توانند یک سایت را کند کنند و با این کار یک تجربه مثبت را خنثی کنند. خوشبختانه امروزه با وجود پوشش فراگیر اینترنت در سراسر دنیا این امکان وجود دارد که بسیاری از تصاویر را در خانه، محل کار یا هر جایی که هستیم بارگذاری کنیم. با این وجود، اگر افراد از طریق موبایل به وب سایت شما دسترسی پیدا می‌کنند یا اگر از ارتباطی استفاده می‌کنند که هنوز استانداردهای معمول ما را برآورده نمی‌کند، مهم است که تصاویر خود را بهینه کنید. به عنوان مثال می‌توانید اندازه آن‌ها را بهینه کنید یا از تصاویر کوچک برای پیش نمایش تصاویر بزرگ‌تر استفاده کنید.

نتیجه گیریچه تاثیراتی استفاده از تصاویر در طراحی وب سایت شما خواهد داشت

اگر چه می‌توانید از رسانه‌های مختلف زیادی برای افزایش تجربه کاربری ux یک وب سایت استفاده کنید، ما تصاویر را دوست داریم، به این علت که به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد و به راحتی به خاطر سپرده می شوند. اگر با هدفی از آن‌ها استفاده می کنید، تصاویر می توانند توجه بازدیدکنندگان شما را به خود جلب کرده، آن‌ها را راهنمایی کرده، احساسات را برانگیزند و باعث ایجاد اعتماد شوند.

دیدگاه‌ها
اشتراک گذاری
ویداستودیو

ارائه مطالب آموزشی در زمینه طراحی سایت، بهینه سازی و سئو و دیجیتال مارکتینگ براساس تجربیات تیم حرفه ای و کارشناسان مجرب

پاسخ دهید